| Part Number | SMCJ54A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 595130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ54A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ54A-E3 57T |
|---|---|
| Maximum Clamping Voltage | 87.1 V |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 60 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 54 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 17.2 A |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ54A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 188V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ188A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 3.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM5S18AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15CA-E3 5A.pdf |
|
Vishay | 5KW,20V 5%, SMC_HT PAR Download PDF datasheet for 5KASMC20AHM3_A I.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS13VP1UP,115.pdf |
|
NXP | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1200W 2-Pin SOD-964 T R Download PDF datasheet for PTVS5V0Z1USKYL.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 36V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K36CA-M3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 459V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC540A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30CAHE3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15CA-E3 52.pdf |